I mange teater- og filmproduktioner indgår kamp eller slagsmål i forskellige former. De udkæmpes med absolut sikkerhed for udøverne, men ser drabelige og farlige ud. I Scenekamp Aarhus træner vi den slags koreograferede kampe - i et venskabeligt og trygt miljø.
Scenekamp er for alle aldre, kropstyper og køn. Du skal ikke være elitesportsudøver, eller et muskelbundt for at lave scenekamp. En nogenlunde kondition er en fordel, men ikke et krav. Til vores ugentlige træning arbejder vi med styrke, kondition, smidighed, hurtighed og balance - men alle kan arbejde med øvelserne på deres eget niveau. Du skal være fyldt 18 år for at deltage.
Mange af vores medlemmer har erfaringer fra produktioner med f.eks. Det Kongelige Teater og i vores træningsteam har vi trænere, der er certificerede hos Nordic Stage Fight Society. Scenekamp Aarhus er en folkeoplysende forening under Aarhus Kommune og en del af DGI.
Vi oprettede foreningen i 2019. Mange af vores nuværende medlemmer var det år med i den udendørs teaterforestilling "Kong Arthur" ved Moesgaard Museum som fægte-statister. Vi fik undervisning af instruktørerne Bo Thomas og Kristoffer Jørgensen, begge fra Nordic Stage Fight Society. Vi blev også undervist af skuespiller David Elnebo, som også er certificeret hos dem. Vi syntes, det var en så fantastisk oplevelse, at det ville vi fortsætte med. Så vi oprettede foreningen, og siden dengang har vi haft fast ugentlig træning hver torsdag.
Ca. en gang i kvartalet arrangerer vi en weekend-workshop med gæstelærere fra Nordic Stage Fight Society. Typisk i forbindelse med, at vi starter et forløb med et nyt våben. Medlemmer, der betaler kontingent kan komme gratis med til de workshops.
Kontingentet er 250 kr. pr. kvartal.
Nordic Stage Fight Society afholder regelmæssigt certificeringsworkshops. Både i og udenfor Danmark. Flere af dem har været afholdt i Aarhus i samarbejde med os. De varer typisk 4 dage. Her træner man intensivt med et eller to våben og kan så certificere i det. Det har flere af vores medlemmer i og udenfor vores træningsudvalg gjort. Udgifter til det afholdes seperat.
Vi har tre udvalg i foreningen: Træningsudvalget, PR-udvalget og Socialudvalget. Udvalgene er åbne, og alle medlemmer er velkomne til at deltage i arbejdet i et eller flere af dem.
I træningsudvalget planlægges og udføres træningsforløbene. Skuespiller David Elnebo, der også underviste på forestillingen "Kong Arthur" i 2019 er en del af dette. Derudover er flere i træningsudvalget certificerede hos Nordic Stage Fight Society, og der er trænere i udvalget, der har mange års erfaring med anden kampsport, f.eks. vikingekamp fra Ask Vikingekampgruppe, historisk fægtning (HEMA) fra Laurentiusgildet, Karate fra Svendborg Kyokushinkai og Ninjutsu fra Ninseido Århus. Vi har også et medlem, der er gymnastikspecialist, der har gået på Ollerup Gymnastikhøjskole, og som også har erfaring med skøjteløb, akrobatik og aerial hoop, hvilket bidrager med stærke kompetencer inden for kropskontrol, rytme og kreativ bevægelse. Vi kombinerer alle vores erfaringer fra disse ting, så vores koreograferede kampe kommer til at se ekstra realistiske ud, og vi får god træning i smidighed, styrke, balance, hurtighed o.s.v.
I PR-udvalget koordineres foreningens PR, f.eks. på de sociale medier. I det udvalg sidder der medlemmer, der er grafiske designere, lydteknikere og på anden måde interesserer sig for PR.
I Socialudvalget planlægges og koordineres klubbens sociale arrangementer. I forbindelse med vores træningsworkshops, som er ca. en gang i kvartalet, har vi tradition for at holde et aftenhygge-arrangement en aften, hvor vi f.eks. laver bål og spiser mad sammen. Vi har også været ude at bowle sammen, og vægter i det hele taget det sociale meget højt. En gang om året afholder vi "Sct Lars-dag" her mødes vi i et sommerhus. Dagen er primært ment som et socialt arrangement, men vi træner også 4-5 timer.
Det er vigtigt, at vi har det trygt og godt sammen. Det mærker man også, når vi somme tider holder "Krea-weekend", hvor vi f.eks. bygger skjolde, der senere skal bruges i træningen. Mange af vores medlemmer har et stærkt kreativt gen indenfor f.eks. læderarbejde, grafisk design, tegning, maling, strikning, syning, kostumedesign osv.
En gang om året afholdes ordinær generalforsamling. Her har man mulighed for at blive valgt ind i bestyrelsen og gennem det få erfaring med bestyrelsesarbejde.
Vi inviterer 8 personer til gratis træning hver af de 4 torsdage i september 2025. Hvis du melder dig, vil det være en fordel både for dig og for os, hvis du kan komme til så mange af de fire træninger som muligt. Så kan vi bedst mærke hinanden an. Træningen bliver en introduktion til koreograferet kamp med forskellige våben. Den ene torsdag sværd og skjold, en anden kårde eller quarterstaff, kniv, våbenløs kamp og så videre.
Træning alle fire torsdage er kl. 19-21 på Sødalskolen (Louisevej 29 i Brabrand). Udendørs, hvis vejret er godt, ellers i en træningssal.
Du skal under alle omstændigheder være super velkommen.
Find os på facebook for at se mere om hvem vi er.