Træning U10-U12-U14
Avedøre Monarchs
Torsdage, kl. 16:55 - 18:25
9 - 14 årige
Træning U10-U12-U14
Avedøre Monarchs
Tirsdage, kl. 16:55 - 18:25
9 - 14 årige
Find alle faciliteter her Vis alle
Trædrejerporten 1, 2650 Hvidovre
0 træninger
Frydenhøjstien 2-6, 2650 Hvidovre
0 træninger
2650, 2650 Hvidovre
0 træninger
Egevolden 106, 2650 Hvidovre
0 træninger
Byvej 72-76, 2650 Hvidovre
0 træninger
Arnold Nielsens Boulevard 144, 2650 Hvidovre
0 træninger
Tybjergparken 2, 2660 Brøndby Strand
0 træninger
Stevnsbovej 1, 2650 Hvidovre
0 træninger
Hvidovrevej 446, 2650 Hvidovre
1 træninger
Bibliotekvej 62, 2650 Hvidovre
0 træninger
info@hvidovregymnasium.dk
Hvidovre Gymnasium er en idræts facilitet, hvor idrætsforeninger og klubber ugentligt træner en masse motion og sport. Det kan være alt fra kajak, fodbold, taekwondo, atletik eller cykling som kan foregå hos de lokale faciliteter - Hvidovre Gymnasium. Faciliteterne er bygget for at samle forskellige sportsgrene, samt være et samlingssted for byens borgere til at dyrke en masse idræt og sport. Ofte hos faciliteterne er det et mødested for voksne når deres børn dyrker deres fritidsaktivitet. Der kan f.eks være floorball for børn, gymnastik for børn eller håndbold for voksne i byens lokale hal og idrætscenter.
Faciliteter og fritidsaktiviteter er og bør være en del af alle menneskers hverdag og det er nok ikke en undtagelse for Hvidovre Gymnasium. Det kan blandt andet bringe mere livsglæde til dig, samt øge din fysiske og mentale helbred ved at deltage i et aktivt fælleskab hos en sportsklub og idrætsforening. Hos landets faciliteter mødes vi til en træning fodbold eller til en kamp i bokseringen. Uanset om du er taget ned i svømmehallen, ud på atletikstadionet eller ind i hallen - så er Hvidovre Gymnasium et mødested og et helt central sted at mødes. Selvom der er plads mangel hos de fleste faciliteter i København, Aarhus og andre tæt bebyggede områder, hvor ventelister til klubberne er blevet mere normalt, så er der masser af plads i faciliteterne længere væk fra storbyens stress.
Ofte kan du være heldig, at klubberne og foreninger i Hvidovre Gymnasium inviterer til gratis prøvetræning, hvor du har mulighed for at prøve deres sportsgren af. Største delen af de danske idrætsforeninger har princippet at du gerne må prøve 1, 2 eller 3 gange til enten en gymnastiktræning, en curlingtræning eller måske til en e-sport træning.
Hos Hvidovre Gymnasium kan man være heldige at kunne booke eller leje en bane og spille badminton, squash, tennis, fodbold eller noget helt andet - hvis man er en gruppe der ønsker at spille 1 times sport. Dertil skal man være opmærksom på Hvidovre Gymnasiums åbningstider når man booker en bane. Du kan eventuel inde flere informationer om dette på deres hjemmeside - http://hvidovregymnasium.dk/.